دوشنبه 02 بهمن 1396

آخرین اخبار

در دوره دولت یازدهم بساط رانت در مناطق آزاد جمع شد

در دوره دولت یازدهم بساط رانت در مناطق آزاد جمع شد
مشاور رییس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه در دوره مدیریت فعلی مناطق آزاد، بساط رانت جمع شد، افزود: مدعی هستیم رانت ها را تا جایی که کشف کردیم، جمع کردیم.
به گزارش فرینا به نقل از ایرنا، اکبر ترکان تصریح کرد: هرجا رانتی باشد، رانت خوران دور آن جمع می شوند که ممکن است ما رانت خوارها را سرزنش کنیم اما سرزنش اصلی باید متوجه تعبیه کنندگان رانت باشد.
وی با بیان اینکه انسان ها بطور ذاتی به دنبال منفعت هستند، افزود: اگر جایی، رانتی تعبیه شده باشد و انسانها به دنبال آن رفتند، ما چه کسی را باید سرزنش کنیم، آنهایی که دنبال منفعت رفتند باید سرزنش شوند یا آنهایی که به غلط شرایط رانت را فراهم کردند؟

در مناطق آزاد بجای مبارزه با رانت خوارها، به رانت ها خاتمه دادیم
مشاور رییس جمهوری افزود: بنابرین در دوره مدیریت جدید در مناطق آزاد، تلاش شد تا به رانت ها خاتمه داده شود، نه اینکه با رانت خوارها مبارزه کنیم، نه تنها مبارزه با آنها جواب نمی دهد بلکه باید با تعبیه کنندگان رانت وارد عمل می شدیم.
وی یکی از رانت های بزرگ در مناطق آزاد را واگذاری زمین به نرخ دولتی عنوان کرد و افزود: به عنوان مثال؛ وقتی زمین در جزیره کیش متری 30 میلیون ریال بود، زمین های دولتی با قیمت متری 4 میلیون ریال واگذار می شد، با این حساب هرکس یک قواره زمین می گرفت، بلیطش برده بود.
ترکان تصریح کرد: در آن دوره، وضعیت به گونه ای بود که اگر یک نفر، زمین را به قیمت متری 4 میلیون ریال دولتی خریداری می کرد، مبلغی که بر اساس قیمت واقعی زمین بدست می آورد، معادل 30 سال حقوق شما به عنوان یک خبرنگار بود ـ آن هم به شرطی که شما همه حقوق خود را پس انداز کنید ـ یعنی فردی که زمینی گرفته بود یک مرتبه این مقدار پول را بدست می آورد.
وی افزود: وقتی شرایط اینگونه باشد، کسی دیگر دنبال کار می رود، وقتی با نیش قلم یک نفر می توانست زمینی معادل 30 سال حقوق شما تحویل بگیرد، کار کردن دیگر توجیهی ندارد؟
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تاکید کرد: جمع کردن بساط رانت، کاری بود که دوستان ما در دوره مدیریت فعلی انجام دادند یعنی در رابطه با موضوع زمین، به هیچکس زمینی تحویل داده نمی شود مگر با مزایده؛ کمیته قیمت گذاری زمین در مناطق آزاد تشکیل شده که قیمت زمین را با نرخ روز تعیین می کند، سپس به مزایده می گذارد و رانت دیگر از بین رفته است.
ترکان یادآور شد: حتی اوایل که کیش می رفتم، برخی افراد از کت من آویزان می شدند تا یک حواله تاکسی بگیرند چون قیمت حواله تاکسی 900 میلیون ریال بود، حالا حساب کنید این مبلغ، حقوق چند ماه یک خبرنگار است که باید سالها کار دشوار خبرنگاری را انجام دهد تا به این مقدار پول برسد اما افرادی بودند که برای اینکه یک شبه به پول برسند، حاضر بودند ابر و باد و مه خورشید و فلک را به کار بگیرند تا آدمی پیدا شود و سفارشی کند تا یک حواله تاکسی بگیرند و صاحب ثروت بادآورده شوند و این برایشان بهتر از چند سال کار کردن بود.
مشاور رییس جمهوری افزود: این رانت ها همان چیزی است که مردم را عصبانی می کند چرا که یک نفر می خواهد صنعتگر شود و کار تولیدی کند، متحمل کلی زحمت می شود تا سود ناچیز و پول حلالی بدست آورد اما یک نفر به خاطر آشنایی با یک مسئول می توانست زمینی را به قیمت ارزان بدست آورد بنابراین چرا باید به سراغ کار تولیدی برود.
وی با بیان اینکه تا جایی که رانت ها را کشف کردیم، بساط آن را برچیدیم، افزود: در رابطه با موضوع زمین، بعضی ها زمین گرفته بودند و قرار بوده که دو ساله بسازند اما موفق به ساخت نشده بودند که سر دو سال قرارداد آنها را باطل کردیم. گفتیم زمانش تمام شده و باید از طریق مزایده زمین خریداری کنید. یکسری هم با حکم دادگاه پس گرفتیم که دستگاه قضایی واقعا کمک کرد. در بعضی جاها رای صادر کرد تا مال بیت االمال بازگردانده شود اما یکسری هم از دست ما خارج شده بود و نتوانستیم پس بگیریم.
ترکان درباره واگذاری زمین های مناطق آزاد گفت: نمی توان گفت اراضی در دوره آقای بقایی واگذار شده بود اما مدیران وقت مناطق آزاد یکسری اراضی را به غلط به عده ای واگذار کرده بودند که در دولت یازدهم این اراضی باز پس گرفته شد.
وی افزود: البته آقای بقایی در مناطق آزاد موسسه‌ خصوصی با عنوان «خانه ایرانیان» ایجاد کرده و ساختمان‌های مناطق آزاد را به این موسسه اجاره داده بود که با آغاز به کار دولت یازدهم، به این موضوع ورود شد و با حکم قضایی این ساختمان بازپس گرفته شد.
مشاور رییس جمهوری در رابطه با پرونده آقای بقایی نیز گفت: این پروند در دستگاه قضا در دست رسیدگی است و ما نمی خواهیم وارد حوزه قضایی شویم.

ایجاد و تقویت زیرساختها دستاورد مهم مناطق آزاد در دولت یازدهم 
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، ایجاد و تقویت زیرساختهای لازم در حوزه تجاری، اقتصادی و گردشگری را مهم ترین دستاورد این مناطق در دولت یازدهم عنوان کرد.
ترکان اظهار داشت: ایجاد زیرساختهایی مانند مجتمع بندری کاسپین به عنوان بزرگترین سرمایه گذاری زیرساختی مناطق آزاد در دولت تدبیر و امید، رتبه نخست را به خود اختصاص داد. 
وی زیرساخت های منطقه آزاد ماکو را در رتبه بعدی برشمرد و افزود: بهره برداری از فرودگاه منطقه آزاد ماکو و ساخت بندرگاه و فرودگاه جزیره هندورابی از دیگر دستاوردهای مناطق آزاد در دولت یازدهم است. 
ترکان با اشاره به عملکرد مناطق آزاد در دوره جدید گفت: ویژگی که در این دوره اتفاق افتاد این است که در ابتدای دوره یعنی اسفند 1392 مقام معظم رهبری 24 بند اقتصاد مقاومتی را اعلام کردند که بند 11 اقتصاد مقاومتی مربوط به مناطق آزاد می شد.
وی ادامه داد: چهار محور مطرح شده شامل «گسترش و تسهیل تولید»، «توسعه صادرات»، «انتقال فناوری های پیشرفته»، «تامین نیازهای ضروری و نیازهای مالی از خارج از کشور» بود که تعیین این محورها جهت گیری روشنی را برای مناطق آزاد فراهم کرد.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه در ستاد اقتصاد مقاومتی، روی این هدفگذاری حرکت کردیم، افزود: البته این هدفها به صورت کمی تعریف شده بود، یعنی 30 درصد صادرات مناطق باید نسبت به سال قبل اضافه می شد.
وی ادامه داد: مجموع صادرت ما در هفت منطقه در سال 94، 620 میلیون دلار بود که برای سال 95 هدفگذاری شد به 730 میلیون دلار برسیم که 713 میلیون دلار محقق شد.
ترکان افزود: در رابطه با محور «تسهیل و گسترش تولید» نیز تولید کشاورزی و تولید صنعتی در مناطق مد نظر قرار گرفت؛ بیش از یکهزار واحد تولیدی در مجموع مناطق داریم که افزایش تولید این واحدها باعث شد که هم صادرات کالاهای مناطق آزاد به خارج را داشته باشیم هم ارسال این کالاها به داخل که موفقیت قابل قبولی در بخش فناوری های پیشرفته محسوب می شود.
وی پشتوانه دستیابی به اهداف و سیاست های اقتصاد مقاومتی را، رفع نواقص در بخش زیرساخت ها عنوان کرد و افزود: در این دوره، مجموعا 200 کیلومتر بزرگراه احداث شد که بیشترین بزرگراه ها مربوط به منطقه آزاد ماکو و جزیره قشم و منطقه آزاد اروند است.
مشاور رییس جمهوری افزود: در منطقه آزاد ماکو، علاوه بر تکمیل بخش هایی از محورهای مواصلاتی، یک فرودگاه احداث شد که هم اکنون پروازهای این فرودگاه به تدریج آغاز شده و قرار است رییس جمهوری برای افتتاح رسمی این فرودگاه سفری به ماکو داشته باشند که به دلیل تراکم کاری رییس جمهور، فرصت حضور در منطقه آزاد ماکو فراهم نشده است.
وی افزود: در جزیره قشم نیز کار احداث 100 کیلومتر بزرگراه آغاز شده که بخشی از آن به بهره برداری رسیده و بخشی نیز تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.
ترکان افزود: زیرساخت دیگر، در جزیره هندورابی است که یک بندرگاه و یک فرودگاه در این جزیره احداث شده و قبل از عید نیز آماده افتتاح بود اما منتظریم که رییس جمهوری بتوانند زمانی را برای افتتاح اعلام کنند.
ترکان با اشاره به اینکه رهبر انقلاب سال 96 را سال تولید و اشتغال نامگذاری کردند، افزود: کسانی که تبلیغ مفت خواری و مفت پروری و تنبلی می کنند در فرمایش رهبر انقلاب جایی ندارند.
ایران دارای هفت منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی شامل کیش، قشم، چابهار، ارس، انزلی، اروند و ماکو ونیز 64 منطقه ویژه اقتصادی است. 

دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی وظیفه نظارت بر امور مناطق مختلف به عنوان ساختار ستادی و پیگیری اجرای مصوبه های شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را برعهده دارد. 

ایجاد هماهنگی میان سازمان های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با دستگاه های دولتی، عمومی و مردمی، بررسی و تصویب بودجه سالانه مناطق آزاد و ارسال به هیات وزیران از اهم وظایف «معاونت برنامه ریزی و هماهنگی» این شورا است.
میثم غلامی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.