دوشنبه 02 بهمن 1396

آخرین اخبار

طرح توسعه بهره برداری از رود ارس آغاز توسعه جدی در منطقه آزاد ارس است

طرح توسعه بهره برداری از رود ارس آغاز توسعه جدی در منطقه آزاد ارس است
وزیر جهاد کشاورزی گفت: طرح توسعه بهره برداری از رودخانه مرزی ارس آغاز تحول و توسعه جدی در ارس است و فاز اول این طرح، باعث اشتغال 1300 نفر خواهد شد.

به گزارش فرینا، محمود حجتی در مراسم افتتاح طرح توسعه بهره برداری از رودخانه مرزی ارس، عنوان کرد: بهره برداری از تاسیسات تامین آب و شبکه های اصلی ۲۵۰۰ هکتاری و ۱۰۰۰ هکتار از شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی اراضی بالادست سدهای گلفرج و گردیان بخشی از طرح توسعه بهره برداری از رودخانه مرزی ارس است که امروز شاهد به بار نشستن سالها تلاش همه جانبه در این حوزه هستیم.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مزیت های طرح ،این است که نظام بهره برداری از آن در شبکه های فرعی هم تعریف شده است.
حجتی تاکید کرد: به طوریکه این طرح با استفاده از تجهیزات و تکنولوژی های نوین آبیاری اجرایی شده است و می تواند در زمینه توسعه، اشتغال و ایجاد ارزش افزوده در منطقه آزاد ارس نقش آفرین باشد.
وی افزود: با تبدیل سیستم کاشت دیم به آبی، ضریب اشتغال نیز تا برابر افزایش پیدا می کند و به دلیل اینکه 70 درصد اراضی این طرح به ایجاد باغ اختصاص داده شده است، ظرفیت اشتغال زایی مستقیم تا 1300 نفر افزایش پیدا می کند.
حجتی تصریح کرد: با توجه به استعدادهای طبیعی و صنعتی منطقه آزاد ارس در این حوزه، می توانیم به تعداد بالایی اشتغال غیرمستقیم نیز دست پیدا کنیم.
وزیر جهاد کشاورزی در ادامه گفت: بر اساس اسناد، حجم آب اختصاص داده شده از ارس به منطقه آزاد ارس حدود 102 میلیون متر مکعب است که باید در ادامه این طرح به این مقدار برداشت از حجم آب برسیم.
حجتی اظهار کرد: این طرح مورد تاکید رئیس جمهور و دولت است و با نظر لطف مقام معظم رهبری شاهد تسریع در انجام طرح بودیم.
وی اضافه کرد: منطقه آزاد ارس دروازه ورود به منطقه قفقاز است و امیدواریم، رشد و توسعه همه جانبه ای که در این منطقه شاهد آن هستیم، بتواند به رشد و توسعه کشور نیز بینجامد.
گفتنی است، که سفر وزیر جهاد کشاوزی به منطقه آزاد ارس در جریان سفر رئیس جمهور به استان آذربایجان شرقی بوده و طرح توسعه بهره برداری از رودخانه مرزی ارس با حضور وزیر جهادکشاورزی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس و سایر مسئولان استان و منطقه، در همین روز افتتاح شد.
طرح توسعه بهره برداری از رودخانه مرزی ارس با اعتباری بالغ بر 1100 میلیار ریال انجام یافته است و با اجرای این طرح، محدوده دشت گلفرج شامل، شهرهای جلفا، هادیشهر و روستاهای گلفرج، تازه کند، آق بلاغ، طالب گلی، حیدرآباد، سیلگرد، شاهمار، شجاع، زاویه، لیوارجان و سیه سران می توانند از مزایای کشت آبی استفاده کنند.
خبرنگار منطقه آزاد ارس ـ 2 امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.