دوشنبه 27 آذر 1396

آخرین اخبار

ظرفیت های مناطق ویژه اقتصادی در اقتصاد کشور

ظرفیت های مناطق ویژه اقتصادی در اقتصاد کشور
مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بر ضرورت اولویت قرار دادن تصویب طرح های جامع مناطق ویژه اقتصادی در شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تاکید کرد.

به گزارش فرینا، اکبر ترکان در گردهمایی مدیران عامل مناطق ویژه اقتصادی در تهران و در محل دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: مناطق ویژه اقتصادی ظرفیت های بیشماری در اقتصاد ایران دارند. هر کدام از مناطق ویژه اقتصادی در کشور با رویکردهای خاصی تاسیس شده اند که نقش آنها در توسعه اقتصادی کشور بسیار موثر است. 
وی درباره طرح های جامع مناطق ویژه اقتصادی گفت: خواست دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بر تصویب طرح های جامع این مناطق تا هر میزان پیشرفت در شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است.
مشاور رییس جمهور ادامه داد: مناطق ویژه بندری، مناطق ویژه دارای نقش لجستیک و مناطقی که دارای بنادر خشک هستند برای کشور بسیار با ارزش است و عملکرد آنان در اقتصاد کشور مشخص است. 
مناطق ویژه ای هم چون پتروشیمی، پیام، پارس جنوبی و سلفچگان از جمله مناطقی است که از گذشته توانمندی خود را در اقتصاد ایران نشان داده اند.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با یادآوری تاسیس مناطق آزاد گفت: اولین نسل مناطق آزاد منطقه آزاد «گمرکی» بوده که در شهر هامبورگ تاسیس شده است. نسل دوم؛ مناطق آزاد «تجاری» هستند که تسهیلات تجاری را ارائه می دادند. نسل سوم مناطق آزاد «صنعتی» هستند که معافیت های قانون کار را نیز شامل می شوند و نسل چهارم مناطق آزاد، مناطق «مالی» است و از مقررات پول و بانک معاف هستند و تابع قواعد بین المللی و سیستم مالی جهانی است.
ترکان ادامه داد: مناطق آزاد ایران در حال حاضر در نسل سوم این مناطق به سر می برند البته قوانین معافیت های پولی و بانکی معاف برای آنها تعریف شده است ولی تا بحال امکان پیاده سازی آن نبوده است و مناطق آزاد هنوز نسل چهارمی نشده اند که با اقدامات دولت دوازدهم این امکان نیز فراهم می شود. 
مشاور رییس جمهور گفت: مناطق آزاد کشور در حال حاضر به پیاده سازی قوانین پولی و مالی مستقل نیازمندند و امیدواریم در برنامه های دولت دوازدهم وارد حوزه «منطقه آزاد مالی» بشویم. 
جعفر آهنگران مدیر امور مناطق ویژه اقتصادی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هم در این نشست گفت: در دولت یازدهم و مدیریت آقای ترکان ، حوزه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به عنوان یک دغدغه ملی در کشور مطرح شد.
گردهمایی مدیران عامل مناطق ویژه اقتصادی امروز (یکشنبه) با حضور اکبر ترکان دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، مدیران عامل مناطق ویژه اقتصادی، محمد معزالدین معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور مناطق، جعفر آهنگران مدیر هماهنگی امور مناطق ویژه اقتصادی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و کمال سید علی مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات برگزار شد.

میثم غلامی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.