یکشنبه 02 مهر 1396

آخرین اخبار

ساخت واحدهای صنعتی طلاسازی در منطقه ویژه یزد

ساخت واحدهای صنعتی طلاسازی در منطقه ویژه یزد
فعالیت نزدیک به هزار و500 طلاساز با عضویت در خوشه طلا و جواهرات یزد به آماده‌سازی منطقه ویژه اقتصادی یزد برای ساخت واحدهای صنعتی طلاسازی منجر شده است.

به گزارش فرینا، زرگری و طلاسازی از مهم‌ترین صنایع فعال در یزد است که برای علاقه‌مندان به طلا نام و نشانی شناخته شده است. هرچند تعداد کمی از این واحدها به صورت صنعتی به طلاسازی مشغول هستند اما به اعتقاد کارشناسان، تجمیع این واحدها در منطقه ویژه اقتصادی باعث توسعه فعالیت‌ها و تغییر ساخت‌وساز طلا از سنتی به صنعتی خواهد شد.

در صنعت طلاسازی، موقعیت جا و مکان اهمیت زیادی برای رقابت با دیگر شهرها دارد به همین دلیل با ایجاد شهرک طلا، تمام رسته‌های مرتبط با این صنعت، در یک محل جمع می‌شوند. بحث ایجاد شهرک طلای یزد به عنوان راهکاری برای ساماندهی و تجمیع کارگاه‌های طلاسازی، از چند سال گذشته از سوی اتحادیه طلا و جواهر یزد مطرح شده است؛ این طرح با توجه به ملاحظات امنیتی، زیست‌محیطی و ترافیکی، به محلی مناسب برای ایجاد این شهرک نیاز داشت اما به علت نبود سرمایه‌گذار مسکوت ماند. درحالی که ساخت شهرک طلای یزد، می‌توانست بنکدارانی که از شهرهای دیگر مراجعه می‌کنند را با مجموعه کاملی از کارهای ساخته شده از سوی واحدهای تولیدی که در شهرک عرضه می‌شوند، روبه‌رو کند این امر برای واحدهای تولیدی رقابت ایجاد کرده و نیز باعث پیشرفت این صنعت می‌شود. طلای یزد، اگرچه به دلیل اعتمادسازی، اعتبار بالایی دارد اما به علت هزینه‌ها و نرخ بالا، نسبت به سایر صنایع یزد، اشتغالزایی چندانی ایجاد نمی‌کند. تا زمانی که دید مسئولان دولتی به صنعت طلا تغییر نکند، مشکلات این صنعت لاینحل باقی می‌ماند.

 

بیمه طلاسازان

با این حال، برخورداری از حمایت‌های بیمه‌ای مهم‌ترین مشکلی است که طلاسازان یزدی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

علی کریمی، مدیرعامل توسعه خوشه صنعت طلای یزد گفت: صنعت طلای یزد نشان شناخته شده در کشور و جهان است اما قوانین مربوط به بیمه مهم‌ترین مشکل فعالان این صنعت است به طوری‌که هزار هنرمند دارای کارت شناسایی با 200 کارگاه صنعتی از مزایای بیمه تامین اجتماعی برخوردار شده‌اند و بقیه حمایت‌های بیمه‌ای ندارند و این مهم‌ترین موضوع برای صنعت طلای یزد است که باعث از دست دادن فعالان این صنعت خواهد شد.

 

استقرار آزمایشگاه در منطقه ویژه

امکان‌سنجی خوشه طلا در یزد از سال 94 آغاز شد و طرح توسعه کسب و کار خوشه صنعتی طلای یزد در اسفند 95 فعالیت خود را آغاز کرد که تا کنون گام‌های موثری در این مسیر برداشته شده است. جست‌وجوی حلقه‌های گمشده بازار طلای یزد، بررسی استراتژی‌های موجود در بازار طلا و جواهرات و تدوین استراتژی‌های لازم برای گسترش این بازار و نهادسازی در تجارت طلا، از جمله اهداف راه‌اندازی این خوشه در یزد بوده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی یزد، فعالیت خوشه‌های صنعتی را عامل مهمی در زمینه توسعه کسب و کار و صنعت دانست.

سید مسعود عظیمی، با اشاره به اینکه استان یزد در خوشه‌های صنعتی توانسته در کشور نمونه‌های خوبی داشته باشد، گفت: شرکت شهرک‌های صنعتی یزد آمادگی لازم را برای هرگونه همکاری در گسترش صنعت طلا و جواهر اعلام می‌کند و می‌تواند در منطقه ویژه اقتصادی به‌صورت آزمایشی زمین برای ایجاد واحدهای طلاسازی قرار دهد.

عظیمی، با بیان اینکه حمایت از صادرات محصولات در دستور کار این شرکت قرار گرفته است، افزود: حضور در منطقه ویژه اقتصادی با توجه به مزیت‌ها و مشوق‌های قانونی پیش‌بینی شده می‌تواند نقش مهمی در بهبود روند صادرات و عرضه محصولات تولیدی به کشورهای همجوار داشته باشد.

وی با اشاره به مزیت‌های حضور در منطقه ویژه اقتصادی یزد گفت: با توجه به مزیت‌های قانونی پیش‌بینی شده برای سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی و موقعیت جغرافیایی ویژه آن و نیز فراهم بودن امکانات زیرساختی مانند آب، برق، گاز، فاضلاب، تلفن و... آمادگی برای حضور سرمایه‌گذاران در منطقه وجود دارد. مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی یزد ادامه داد: درحال‌حاضر نزدیک به 1500 طلاساز در خوشه طلا و جواهرات یزد به صورت سنتی و تعداد کمی به صورت صنعتی فعال هستند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی یزد افزود: استفاده از فناوری‌های جدید مانند نانو، بازاریابی و استانداردسازی در راستای اعتمادافزایی، از جمله حلقه‌های گمشده صنعت طلاسازی یزد است که راه‌اندازی خوشه صنعتی طلای یزد به منظور جبران آن بوده است. اکنون با گذشت حدود3سال، این خوشه به بلوغ لازم رسیده و شاهد هم‌افزایی میان اعضای خوشه و در نهایت، افزایش کیفیت تولید فرآورده‌های طلای یزد هستیم.

 

کارآفرینی 20 عیار

عظیمی گفت: از آنجا که طلای یزد و به‌ویژه طلای عیار 20 یزد، یک نشان تجاری ویژه است، صنایع وابسته به آن می‌تواند نقش بسیار مهمی در حوزه کارآفرینی این استان داشته باشد؛ با سرمایه‌گذاری روی صنایع طلا می‌توان اشتغالی ایجاد کرد که آب‌بر نیست و با فرهنگ استان یزد نیز عجین است.

وی افزود: هم‌اکنون در یزد بیش از 1500نفر در حوزه طلاسازی کار می‌کنند که هنوز ساماندهی کامل نشده‌اند، یکی از اهداف راه‌اندازی خوشه طلا، ایجاد زمینه‌های جمع شدن این افراد در کنار هم، آموزش و تبادل تجربه‌ها و ارتقای جایگاه صنعت طلا در استان است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی یزد گفت: امیدواریم بعد از راه‌اندازی خوشه طلا بتوانیم سهم عمده‌ای از بازار طلای ایران را به یزد اختصاص دهیم و حلقه‌های گمشده این صنعت را با تبادل تجربه‌ها بین اعضا پیدا کنیم.

به گزارش «گسترش صنعت» ایجاد زمینه‌های سرمایه‌گذاری در حوزه طلا، افزایش کیفیت محصولات و تقویت صادرات از دلایل ایجاد خوشه طلای یزد است.

تولید ثروت و ثروت‌اندوزی از طریق تلفیق دانش و تجربه اعضا با یکدیگر در کنار استفاده از دانش روز، از چشم‌اندازهای خوشه است و با توجه به برند بودن طلای یزد و عیار بالایی که دارد، پیش‌بینی می‌شود ادامه فعالیت‌های خوشه طلای یزد به عنوان یکی از خوشه‌های موفق این استان بتواند اهداف پیش‌بینی شده را محقق کند.

 

 

 

برچسب ها : منطقه ویژه یزد
آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.