ﺳﻪشنبه 03 بهمن 1396

آخرین اخبار

بازدید بازرس کل استان خوزستان از منطقه ویژه پتروشیمی

بازدید بازرس کل استان خوزستان از منطقه ویژه پتروشیمی
بازرس کل استان خوزستان ضمن حضور در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با مدیران این سازمان دیدار کرد.

به گزارش فرینا، در آغاز این نشست مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، ضمن خیرمقدم به میهمانان سازمان خود، بازرسی را بازوی سازمانها در بهینه سازی امور دانست و گفت: ما همواره بازرسی را به عنوان یک بازوی توانمند در بازبینی و اصلاح عملکرد سازمان خود برای بهینه کردن امور می‌دانیم و در تمامی دوره های بازدید بازرسان سازمان بازرسی، ضمن تعامل دوجانبه از حاصل یافته ها و بررسی های ایشان در جهت بهبود هر چه بیشتر فعالیتهای خود استفاده کرده ایم.

 سیدامید شهیدی نیا، ضمن معرفی اجمالی فعالیت های منطقه، فقدان مشارکت بانک ها و نهادهای مالی را یکی از موانع توسعه در منطقه دانست و افزود: علی رغم اینکه ما در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی هستیم، شرایط اعطای تسهیلات بانکهای مستقر در منطقه، شرایط سرزمین اصلی است؛ لذا برای توسعه صنعت تکمیلی و پایین دست پتروشیمی لازم است نهادهای مالی بسته های حایتی جدید به سرمایه گذاران ارائه دهند.

شهیدی نیا، تزاحم برخی قوانین برای معافیتهای قانونی منطقه را یکی از مسائل این حوزه دانست که موجب بلااثر شدن معافیت ها و مشوق های قانونی مناطق آزاد می‌گردد و این مسئله انگیزه ی سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری در مناطق ویژه کاهش میدهد: در هر صورت ما نه تنها بدنبال رفع اینگونه موانع از طریق مراجع قانونی بلکه بدنبال افزایش بیشتر مشوقها برای جذب رونق صنعتی، خصوصا توسعه بخش صنایع تکمیلی هستیم.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی گفت: توسعه صنایع پایین دستی و تکمیلی پتروشیمی یکی از اصلی ترین دغدغه های ماست و اعتقاد داریم تمامی مسئولین باید در تکمیل این چرخه همکاری کنند چرا که به دلایل اقتصادی، فنی، اجتماعی، فرهنگی اجرای این صنایع صرفا مسئولیت صنعت پتروشیمی نیست و پس از آسیب شناسی تاخیر در اجرای این مهم، هر نهاد باید به نوبه ی خود در تحقق این موضوع پای کار باشد.

بازرس کل استان خوزستان نیز در این نشست گفت: برای پیشگیری از افول رونق در شهرستان بندرماهشهر بایستی تمامی نهادهای ذی مدخل نسبت به توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی اقدام کنند.

محمد آقاجری در این دیدار گفت: رسالت سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، بعنوان تولیت منطقه و نظارت بر کلیات فعالیت شرکتها و خدمت رسانی در جهت تولید صنایع پتروشیمی بسیار حائز اهمیت است. انتظار داریم بیش از پیش صنایع تکمیلی پتروشیمی در این منطقه و در استان خوزستان توسعه پیدا کنند.

آقاجری افزود: با توجه به امکانات ناکافی، صنایع پایین دست در حوزه های مختلف صنایع مادر در استان خوزستان آنچنان که باید توسعه نیافته اند؛ در حالی که عمر صنایع پایین دستی، اشتغال آنها، پایدار تر و همیشگی تر است.

وی گفت: موادی که در صنایع مادر تولید میشود به سایر نقاط کشور و کشورهای دیگر صادر میشود تا با تبدیل آنها در صنایع پایین دست مجدد به کشور و استان برگردد؛ اما اگر در همین استان صنایع تکمیلی رونق بگیرند این اتفاق با صرف هزینه های کمتر انجام میشود و برکات زیادی دارد.

بازرس کل استان خوزستان با اشاره به رشد مقطعی برخی شهرهای استان خوزستان و رکود و افول آنها پس از چند سال افزود: عدم پیش بینی توسعه و نداشتن استراتژی توسعه ی پایدار و طولانی مدت در برخی شهرهای استان خوزستان باعث شد رشد مقطعی آنها، به رکود و افول منتهی شده و به مناطقی محروم تبدیل شوند. اکنون هم منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در زمان رونق قرار دارد و بایستی برای تکمیل زنجیره ها و توسعه صنایع پایین دستی اقدام کرد که تجربه های گذشته در این شهرستان تکرار نشود.

آقاجری اظهار امیدواری کرد که شهرستان ماهشهر با توجه شرایط خاص جغرافیایی که دارد دچار این آسیب نشود و افزود: انتظار داریم مدیریت این منطقه با همکاری تمامی نهادهای متولی صنایع پایین دستی را به طور جد تا حصول نتیجه پیگیری کنند. 

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.