شنبه 29 مهر 1396

آخرین اخبار

بندر چابهار؛ موتور توسعه اقتصادی کشورهای منطقه

بندر چابهار؛ موتور توسعه اقتصادی کشورهای منطقه
صاحبنظران و کارشناسان مسائل شبه قاره معتقدند بندر راهبردی چابهار در آینده می تواند به عنوان موتور اقتصادی، ایران، هند و بسیاری از کشورهای منطقه محسوب شود.

به گزارش فرینا به نقل از ایرنا، به عقیده این افراد، با تکمیل طرح توسعه بندر چابهار و فعال شدن کریدور شمال و جنوب تجار هندی می توانند با استفاده از این مسیر کالاهای خود را با 30 درصد هزینه و وقت کمتر به آسیای میانه ،روسیه و اروپا منتقل کنند.
کارشناسان اقتصادی می گویند با فعال شدن این شبکه های ارتباط دریایی و زمینی بازار 500 میلیونی به روی تجار و بازرگانان جنوب آسیا گشوده می شود.
پایگاه 'ایندین دیفنس نیوز' هند در گزارشی نوشت بندر چابهار ایران طرحی راهبردی برای تقویت تجارت هند با آسیای میانه است.
به عقیده نویسنده، تجارت هند با آسیای میانه مدت هاست که به دلیل ممانعت پاکستان از دسترسی زمینی هند به آسیای میانه محدود شده است.
در ادامه این مطلب آمده زمانی که بندر چابهار تکمیل شود، هند قادر به رقابت با چین در منطقه خواهد بود.
دکتر 'امیا چاندرا' دبیرمشترک تجارت خارجی در وزارت بازرگانی هند معتقد است کشور های آسیای میانه دارای منابع غنی گاز طبیعی، نفت و اورانیوم است ، بنابراین همکاری در بخش انرژی، بخش مهمی از روابط هند و آسیای میانه را تشکیل می دهد.
وی با اشاره به مسیرهای حمل و نقل و شبکه های ارتباطی هند با کشورهای دیگر می افزاید ایران راحترین راه دسترسی ایران به آسیای میانه است.
به عقیده وی، کشورهای آسیای میانه یک بازار دست نخورده برای کالاهای مصرفی هند است زیرا مصرف کنندگان با ورود هند دیگر مجبور به انتخاب بین کالاهای گرانقیمت غربی و یا ارزان و بی کیفیت چینی نخواهد بود.
چاندارا،قدرت اقتصادی چین را ناشی از صادرات کالا به کشورهای مختلف جهان دانست و تصریح کرد دسترسی به مسیرهای دریایی و خشکی یکی از عوامل موفقیت چین در گسترش بازارفروش محصولات این کشور است.
وی می افزاید:بازار کشورهای آسیای میانه هدفی آسان برای چین و روسیه در غیاب یک مسیر تجاری جایگزین و مطمئن است.
این کارشناس اقتصادی معتقد است در زمانی که ایالات متحده آمریکا به واسطه سیاست های بی هدف و نامشخص 'دونالد ترامپ' در امور سیاسی و تجاری به حاشیه کشیده می شود برقراری روابط تجاری و سیاسی خوب با ایران و آسیای میانه در راستای منافع اقتصادی ،تجاری و سیاسی هند ضروری است.
توافقنامه چابهار سال گذشته در سفر همزمان نخست وزیر هند و رئیس جمهوری افغانستان به ایران میان دهلی، کابل و تهران با اهدافی چون فعال سازی کریدور شمال- جنوب و رونق یافتن برنامه های حمل و نقل میان سه کشور امضا شد.
موقعیت جغرافیایی بندر چابهار در جنوب ایران و در استان سیستان و بلوچستان از اهمیت زیادی برای هند برخوردار است.
این بندر می تواند زمینه دسترسی هند به افغانستان و آسیای میانه بدون نیاز به عبور از پاکستان را برای هند فراهم کند.

میثم غلامی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.